CURRENT EXOGEN CUSTOMERS, USERS & BETA TESTERS

We’re honoured to work with, support and trial with many of the world’s top athletes, coaches, trainers and programmes who are training, trialing and researching with EXOGEN wearable resistance.

 

NONE OF THESE LISTED BELOW DIRECTLY ENDORSE OUR EXOGEN PRODUCTS  

 

ASSOCIATIONS & ACADEMIES

  • Athlete Training Health & Health, Texas, USA
  • Auckland University of Technology, NZ
  • East Java Sports Council, Surabaya, INDONESIA
  • IMG Sports Academy, Bradenton, Florida, USA
  • Indonesia Sports Council, Jakarta INDONESIA
  • University of Minnesota
  • University of Southern Queensland Fight Research Centre
  • University of Victoria Melbourne

 

Athletics

  • UK Athletics Men’s & Women’s 4x100m Sprint Teams
  • China Olympic Council, National Sprint and Jumps Men’s and Women’s Program (Randy Huntington)
  • Su Bing Tian, Asian Games 100m Record Holder (First Asian sub 10:00s 100m sprinter)
  • Henk Kraijenhoff, Nederlands, Legend Sprint Coach
  • Chris Korfist, USA Sprint coach, SlowGuySpeed School
  • Altis Running Group
  • Joseph Millar, Australia-New Zealand 100m/200m Champion
  • Julian Reus, Germany National 100m / 200m champion
  • Sarah Cowley, NZ #1, Olympic Heptathlon
  • Mohammad Ridzuan Puzi, 2016 RIO Olympic Gold Medal 100m Paralympic Champion
  • Malaysian National Paralympic Program
  • Kristiina Makela (Finland), National Triple Jump Champion, Europe #8
  • Aliyah Parker – Australia’s No.1 Ranked female triple jumper
  • Joshua Cowley – 2018 Olympic Youth Gold Medallist 1 of 4 U20 year olds to jump 8m+
  • Teri Fragiadakis – Ranked No.5 Australia mens’ 400m
  • Roger Fabri – Speed Academy
  • Ranell Hobson – Academy of Sport Speed
  • Stacey Taurima – Rogue Athletics Academy
  • Diane Sheppard – Atheltic Pathways Ipswich Grammar Rugby Qld GPS Champions

 

Archery

  • National Archery Association of Malaysia (NAAM)
  • Kairul Anwar, World #3

 

Badminton

  • Badminton Association of Malaysia, Men’s & Women’s, National & Development Teams
  • Badminton Association Thailand, Men’s and Women’s National Team
  • Looi Badminton Academy, Malaysia

 

Baseball

  • Atlanta Braves, MLB
  • Cincinatti Reds, MLB
  • Houston Astros, MLB
  • LA Dodgers, MLB
  • Kyle Lotzkar, Pitcher, Texas Rangers
  • Brendan Michaloski, Baseball, CIAU, Douglas College
  • Tyler Spiteri, Australian Junior Player – currently being ‘scouted’ to play in the US

 

Basketball

  • Anthony Davis, Los Angeles Lakers, NBA,
  • Jrue Holiday, New Orleans Pelicans, NBA
  • Golden State Warriors, NBA
  • Rice University, Men’s Basketball, NCAA Div1
  • Ryan Cowley, Basketball, CIAU, U of Brandon
  • Jake Newman, Basketball, NCAA, Lafayette University
  • SPLIT SECOND BASKETBALL, Elite Basketball Camps, Vancouver, Canada

 

BOXING

  • Canelo Alvarez
  • Ryan Garcia
  • Bilal Akkawy
  • Tony Tszyu
  • Sakio Bika
  • Tony Patterson, Kick Boxing, Canadian National Team, 2016 World silver Medalist
  • Bilal Akkawy
  • Tim Tszyu
  • Killa Boxing
  • Sakio Bika
  • Danny Kennedy
  • Mateo Tapia
  • Bondi Boxing
  • The Boxing Gym Brookvale – Tom Lambert & Simon Hassell

 

Equestrian

  • Riley Alexander – Aust Dev Team & NSW Equestrian Rider of the year 2019- Mulawa High Performance Centre
  • Jeff Morrison – NSW High Performance Consultant Dressage NSW

 

Fencing

  • Chayanutphat Shinnakerdchoke, Foil, Thailand Fencing Federation

 

Football/Soccer

  • PARIS ST GERMAINE FC, France
  • QUEENS PARK RANGERS FC, UK
  • Club Atletico Belgrano, ARG
  • Miami United FC, USA
  • Club de Fútbol Pachuca, Mexico
  • Rising Star Football Academy, Vietnam
  • Felda United Football Club
  • Ho Chi Minh Football Club
  • Andrew Clark High-Performance Coordinator Football Federation Australia and middle-distance runner
  • Abbey Lemon Australian Women’s Futsal player and Professional player in Spain

 

Football/ Aussie Rules

  • Joel Tippet, North Habour FC, Australian Football League (AFL)
  • Kurt Tippet, Sydney Swans, Australian Football League (AFL)
  • Western Bulldogs VFL as part of UVIC Ph.D. research

 

Football/NFL

  • Minnesota Vikings

 

Golf

  • Gavin Green, Malaysia, #142
  • Martin Borgmeier
  • Danny Vera – Former 10 year touring Pro Current Long Reef Golf Club Pro

 

Gymnastics

  • Farah Ann, Malaysia, South East Asia Games, Artistic Champion
  • Waverly Gymnastic Centre Victoria – Australia Female Gymnastics

 

Field Hockey

  • Malaysian Men’s Senior Hockey Team
  • Malaysian Women’s Senior Hockey Team

 

 Ice Hockey  

  • Brent Seabrook, NHL, Chicago Blackhawks
  • Keith Seabrook, AHL, Rockford Icehogs
  • David Booth, NHL, Toronto Maple Leafs
  • Duncan Keith, NHL, Chicago Blackhawks
  • Mike Rasmussen, NHL, Detroit Red Wings
  • Ryan Kessler, NHL, Anaheim Mighty Ducks
  • Eddie Lack, NHL, Vancouver Canucks
  • John Lammers, NHL / Austrian Elite League
  • Ben Walter, Austrian Elite League, Salzburg
  • Brodie Reid, AHL, Rochester Americans
  • Chris Douglas, Team USA / USA Sled Hockey, 2x World Champion (2015, 2019)
  • Stanstead College, Women’s Varsity Team, Sherbrooke, Quebec, Canada
  • Akash Bains, Canada, BCHL / WHL Red Deer Rebels.
  • Daniel Urbani, Ontario Hockey League (OHL), Drummondville
  • Gary Dhaliwhal, BCHL, Alberni Valley Bulldogs,
  • Jason Fram, WHL, Spokane Chiefs
  • Kate Reilly, BCHL Bantam Girls, AAA, Team BC
  • Luke Siemens, University of Alberta,
  • Macoy Erkamps, WHL, Brandon Wheat Kings
  • Nicola Murray, BCHL, Bantam Girls, AAA, Team BC
  • Raymond Sawada, BNL, Belfast Giants
  • Robbie Delorme, British Columbia Hockey League (BCHL), Bantam Boys, AAA
  • Bridget Cameron, Thunder Bay Queens Midget girls AA

 

Karate

  • Malaysian National Karate Team

 

Lacrosse

  • Logan Schuss, NLL, Vancouver Warriors, 2014 Rookie of the year,

 

MMA

  • UFC Performance Institute, Las Vegas, USA
  • Sheymon Moraes, LA / Brazil
  • Denice Zamboanga, ONE FC
  • DJ “Action” Jackson
  • Detchadin Sornsirisuphathin “Detch”, “Detchpool”, “Phetsingkorn” – One Championship, Bangkok Fight Lab
  • Fritz Biagtan
  • Dejan Kajic BFL Ranked number 2, welterweight
  • Ash Masghregi, BFL ranked Number 1 Welterweight
  • Mike Alcaraz
  • Peter Davis
  • James Te Huna UFC retired now competes in Strongman competitions – first Australian to win a UFC fight on Australian soil and is a pioneer of mma in Aust/NZ

 

Motorsport

  • Sandy Stuvik, Audi Sport Asia Official Driver, 2019 Thai Super Series Champion, Bangsaen GP Lap Record Holder

 

Obstacle Course Race 

  • Maggie Cvetkovic SPARTAN RACE Elite Pro Team Hong Kong
  • Quintin Gill, SPARTAN RACE Pro-Elite, Team Canada
  • Saddam Pittli (SEA Champion)
  • Colleen Augustin
  • Callum Meehan
  • Quintin Gill
  • Sanjay Negi
  • Daniel Mason the barefoot Ninja
  • Sarah Blackmore
  • The Compound Victoria – owner Clem Vertigan

 

Rugby

  • New Zealand All Blacks, NZRF National Men’s 15s, Women’s 7s, New Zealand
  • France Rugby Federation, Men’s Sevens, France
  • England Rugby Football Union, National Mens 15’s, England
  • All Blacks 7s Women’s
  • Sariah Paki – Australian Rugby Women’s 7s
  • Faith Nathan – Australian Rugby Women’s 7s
  • Richard Tombs Former Wallaby and spine injury patient rehabilitating with Exogen

 

Rugby League

  • Steve Menzies – highest try scoring forward in rugby league. 510 first grade, state of origin and test games, scoring 251 tries Manly Sea Eagles NRL Club Ambassador.
  • Andrew Heffernan former NRL & Super League UK now speed and agility coach ACT

 

Running (road, ultra, trail, tower)

  • Soh Wai Ching – Tower runner
  • RC Elite Triathlon Coaching
  • Jeff Ross, The Running Plan
  • Godfrey Kiprotich Ngetich
  • Ian Deeth
  • Johnny Tieu
  • Maggie Cvetkovic
  • Sanjay Negi
  • Siti Fatimah Mohamad
  • Sue Kay
  • Chooi Fern Penny

 

Sepak Takraw

  • Malaysian Sepak Takraw Team

 

Squash

  • Datuk Nicol David, 8-times World Open title winner, 9-times Asian Squash Championship winner, 2-times Commonwealth Games Gold winner

 

 

Surfing

  • SURFING AUSTRALIA – Hurley High Performance Centre

 

Swimming

  • Joseph Schooling, 2016 Rio Olympic Champion
  • Jessie Wong, South East Asia Open Water, 10km Swim Champion

 

Taekwondo

  • Malaysia Taekwondo

 

Table Tennis 

  • Suthasini Sawettabut – SEA Games 2019 Gold, women’s doubles; Bronze, women’s singles

 

Tennis

  • LAT / UKTENNIS, England
  • Christian Didier, Malaysia
  • Deedat Abdul Razak, Malaysia
  • Monster Tennis Academy
  • Jedi Chaiyarin
  • Chanchai Sookton-eng
  • Lachlan McFadzean State Junior Player Top 8 National U12– Dad former Olympic Sprint Canoeist

 

Touch Football

  • Manly Warringah Touch Football – Premier League
  • Chloe Donovan former Australian Touch player and elite coach

 

Triathlon

  • TEAM TIME – Triathlon Team
  • Rikigoro Shinozuka – Malaysian National Triathlete
  • Dan Plews, 2018 IRONMAN Kona World Record Holder
  • RC Coaching
  • Aeneas Silvius Appius – Duathlon Age-group World, Asian, European Champion
  • Aimi Iwasaki
  • Allison Phuise
  • Bradley Moss
  • Dr Paul Larsen
  • Edwin Thiang
  • Todd Gilmore
  • Carter Jackson
  • Pete McLean
  • Luke McLean – NSW Youth Emerging Talent Squad

 

Water Polo

  • Sam Winchester U16 Australian Youth player Dev
  • Jack Winchester Junior State

 

Weightlifting

  • New Zealand Weightlifting

 

Winter Sport Athletes

  • German National Bobsled Team, Current Olympic Champions
  • Kimberly Bos, Nederlands, Olympic Skeleton
  • Australia Cross Country Ski Team members
  • Canada Cross Country Ski Team members
  • Brendan Kerry Figure Skating 8* National Champion 2* Olympian top 20 World ranking training for his 3rd Olympics

 

Wushu

  • Malaysian Wushu Team
  • Lim Yew Fai

 

 

 

Leave a comment